دوده , دوده صنعتی و …

  • خانه
  • /
  • دوده , دوده صنعتی و …

دوده ، شکلی از کربن است که بصورت گرد بسیار نرمی در هنگام سوختن ناقص سوختها ها یا از تجزیه ی گرمایی گاز طبیعی یا نفت خام تولید می شود. از دوده برای تهیه ی جوهر خودکار ، واکس ، بارور کردن ابرهای باران زا و مخصوصا در صنعت لاستیک سازی استفاده می کنند.

دوده صنعتی با نام تجاری کربن بلک (Carbon Blackماده سیاه رنگی با ارزش از خانواده کربن ‌است که تحت شرایط کنترل شده و طی فرایند خاصی تولید می‌گردد. دوده صنعتی با خواص بی‌نظیری که از خود نشان داده است، جایگاه بالایی درصنایع تولید پیگمنت‌ها، مستربچ‌ها، جوهر و رنگ‌سازی و به ویژه تایر و لاستیک (از بدو کاربرد در صنایع لاستیک‌سازی) دارد.
این ماده که دارای ذرات نانومتری می‌باشد، عمدتاُ از سوختن ناقص هیدروکربن‌های آروماتیک درکوره‌های مخصوص و تحت شرایط دما و فشار معین تولید می‌گردد و به‌دلیل داشتن خواصی نظیر ایجاد مقاومت خمشی، سختی و مقاومت درمقابل پاره شدگی، مورد توجه ویژه تایرسازان می‌باشد(بیش‌از 30% وزن تایر را کربن بلاک تشکیل می‌دهد).
روش‌های مختلفی جهت تولید انواع گریدهای دوده صنعتی ویژه صنایع تایر و لاستیک درمیان کشورهای تولیدکننده در سطح جهان بکار گرفته می‌شود. از میان آن‌ها روش تولید کوره‌ای(Oil Furnace) به‌دلیل داشتن مزایای بیشتر تکنولوژیک در فرایند تولید و خواص محصول بدست آمده و کاهش مصرف مواد اولیَه و حذف آلودگی محیط زیست به‌عنوان بهترین روش ( برای بیش‌از 90% تولید جهانی کربن بلاک) استفاده می‌گردد. در روش کوره‌ای تولید ذرات دوده در راکتورهای ویژه، عمل جداسازی ذرات کربن از خوراک روغن تحت حرارت فوق‌العاده و فشار تعریف شده حاصل می‌گردد(و به‌همین دلیل به این نام خوانده می‌شود). با تغییردادن شرایط فرآیند، انواع دوده‌های صنعتی با خواص گوناگون و کاربردهای متفاوت و عموما برای صنایع تایر و لاستیک، و همچنین دیگر مصارف صنعتی (براساس گرید محصول و مشخصات فنی موردنیاز) بدست می‌آید.