پالایشگاه نفت بندرعباس

  • خانه
  • /
  • پالایشگاه نفت بندرعباس

پالایشگاه نفت بندرعباس یکی از 9 شرکت پالایشی کشور می باشد که در زمینی به وسعت تقریبی 700 هکتار در کرانه شمالی آب های خلیج فارس و مجاورت شهر بندرعباس احداث شده و در سال 1376 مورد بهره برداری قرار گرفت.این پالایشگاه مدرن ترین و تنها پالایشگاه تصفیه نفت خام سنگین در سطح ایران و خاورمیانه می باشد.

این مجموعه به منظور تامین بخشی از فرآورده های نفتی مورد نیاز کشور و امکان صدور فرآورده های مازاد با ظرفیت پالایش 232 هزار بشکه در روز راه اندازی شد و با تلاش و کوشش نیروهای متعهد و متخصص داخلی ظرفیت اسمی تولید خود را در مرداد ماه سال 1387 به 320 هزار بشکه در روز افزایش داد.

همچنین این شرکت در سال 1391 توانست با تلاش و همت مضاعف توانمندان عرصه تولید با اجرای موفقیت آمیز طرح مبتکرانه بدون انجام هزینه و سرمایه گذاری با 30 هزار بشکه افزایش در میعانات گازی تزریقی به واحدهای تقطیر و غلظت شکن ، ظرفیت خود را به 350 هزار بشکه در روز رسانیده و با همین ظرفیت تولید مشغول به فعالیت باشد.

هم اکنون خوراک این پالایشگاه شامل :

  • نفت خام سبک جزیره هنگام
  • نفت خام سنگین و میعانات گازی استحصالی از منابع گازی سرخون و عسلویه

در حال حاضر حدود 18 درصد پالایش نفت خام داخل کشور و به تبع آن محصولات مورد نیاز کشور در پالایشگاه بندرعباس تولید می گردد.

فن آوری پیشرفته ای که درطراحی پالایشگاه بندرعباس بکاررفته،استعدادتوسعه صنعتی وارتقاء کمی وکیفی فرآورده های این پالایشگاه را موجب شده است.در طراحی این پالایشگاه که با پیشرفته ترین فن آوری های روز جهان ساخته شده ، رعایت اصول ایمنی ، پیشگیری از آلودگی محیط زیست ، تقلیل اتلاف انرژی و انعطاف پذیری عملیاتی و تولید ، مهمترین اصولی است که مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

این شرکت در اجرای اصل 44 قانون اساسی در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده و در تیرماه 1391 با نماد شبندردر بورس عرضه شد.

محصولات و فرآو رده های اصلی

1

گاز مایع              

8

حلال 402

2

بنزین موتور

9

VAC SLOPS

3

نفتای سنگین صادراتی

10

VAC.BOT

4

سوخت جت (ATK)

11

آیزوریسایکل

5

نفت سفید

12

لوبکات سنگین

6

نفت گاز

13

گوگرد

7

نفت کوره

 

 

 

www.baorco.ir