پالایشگاه نفت جی

 • خانه
 • /
 • پالایشگاه نفت جی

در راستای تحقق سیاستها و اهداف دولت جمهوری اسلامی‌ایران، شرکت پالایش نفت جی در سال ۱۳۸۲ با هدف تولید انواع قیر تأسیس گردید. پالایش نفت جی بزرگترین واحد تولیدکننده قیر در منطقه خاورمیانه است.
از ویژگیهای بارز این شرکت تنوع محصولات تولیدی آن می باشد که این امکان را برای مشتری فراهم می آورد با توجه به شرایط آب و هوایی و نوع کاربری محصول ، محصول موردنیاز خود را خریداری نمایند. بیش از 70% تولیدات پالایش نفت جی صادر می گردد.
بمنظور توجه به نیازهای گروههای ذینفع این شرکت نسبت به توسعه و ارتقاء سیستم مدیریت کیفیت (ISO 9001 : 2000) به الزامات خاص سیستم های مدیریت کیفیت در صنایع نفت، پتروشیمی و گاز (ISO/TS 29001 : 2003) و یکپارچه سازی آن با مدیریت زیست محیطی (ISO 14001 2004) ، ایمنی و بهداشت حرفه ای (OHSAS 18001 : 1999) و مدیریت کنترل کیفیت آزمایشگاه بر اساس استاندارد (ISO/IEC-17025:2005 ) و همچنین دارای پروانهء استاندارد برای انواع مختلف قیرهای جامد و محلول اقدام نموده و در این راستا موارد زیر را بعنوان خط مشی سیستم مدیریت یکپارچه خود تعیین نموده است :

 • ارتقاء سطح رضایت مندی مشتریان و طرفهای ذینفع
 • حذف و کاهش ریسکها و مخاطرات ناشی از فعالیتها تا حد قابل تحمل
 • ارتقاء سطح کیفیت محصولات، کاهش هزینه‌های تولید، اصلاح فرآیندها، استفاده بهینه از منابع و تکنولوژی و افزایش بهره وری
 • جلوگیری از ایجاد آلودگیهای زیست ‌محیطی
 • رعایت استانداردها و الزامات اعلام شده از طرف مشتریان و سایر مراجع قانونگزار
 • افزایش آگاهی کارکنان به منظور انجام بهینه فعالیتها و اطلاع رسانی عمومی‌بمنظور استفاده بهینه از محصولات
 • فراهم نمودن زمینه مشارکت کارکنان و ارتقاء سطح آگاهی و دانش آنها بمنظور نهادینه نمودن بهبود مستمر در کلیه فرایندها

این شرکت با بکارگیری منابع و نیروهای متخصص خود توانسته است بیش از %45 تولید قیر کل کشور را به خود اختصاص دهد. از عمده‌ترین اهداف این شرکت، تامین نیازهای داخل کشور برابر با استانداردهای روز دنیا و همچنین حضور موفق در بازارهای منطقه و جهان و عرضه محصولات با کیفیت برتر می باشد. این شرکت دارای سه واحد مجزای قیرسازی برای تولید انواع قیرهای دمیده و قیرهای محلول است و در طرح‌های توسعهء خود، احداث واحدهای قیر امولسیونی و قیر پلیمری در راستای استفادهء بهینه از منابع پایه و همچنین کاهش آلایندگی محیط را نیز بطور جدی دنبال می‌نماید. شرکت پالایش نفت جی جهت مظروف‌سازی قیر دارای کارخانهء مجهز بشکه‌سازی و خطِ بشکه‌پُرکُن و بسته‌بندی قیر بشکل پُلی‌بَک نیز می‌باشد.
ظرفیت اسمی تولید سالانهء کارخانه 1،800،000 تن می‌باشد
ظرفیت تولید قیرهای دمیده 40،000 بشکه در روز
ظرفیت تولید قیرهای محلول 7،100 بشکه در روز
ظرفیت ذخیره‌سازی در مجتمع قیرسازی نفت جی 500000 بشکه در روز

محصولات:

قیرهای دمیده

40/50 , 60/70 , 85/100 , 120/150 , 180/200 , 200/300

قیر 40/50

قیری است که از طریق انجام فرآیند هوادهی بر روی وکیوم باتوم (ماده اولیه تولید قیر که از ته مانده برج تقطیر در خلاء پالایشگاه های نفت گرفته می شود) در واحد های قیر سازی به دست می آید و درجه نفوذپذیری آن (تعیین مقدار سفتی قیر ) آن بین 40 تا 50 باشد
کاربرد: عمده ترین کاربرد متداول این محصول در مناطق گرمسیری می باشد.

قیر 60/70

قیری است که از طریق انجام فرآیند هوادهی بر روی وکیوم باتوم (ماده اولیه تولید قیر که از ته مانده برج تقطیر در خلاء پالایشگاه های نفت گرفته می شود) در واحد های قیر سازی به دست می آید و درجه نفوذپذیری آن (تعیین مقدار سفتی قیر ) آن بین 60 تا 70 باشد
کاربرد: عمده ترین کاربرد متداول این محصول در مناطق معتدل می باشد

قیر 85/100

قیری است که از طریق انجام فرآیند هوادهی بر روی وکیوم باتوم (ماده اولیه تولید قیر که از ته مانده برج تقطیر در خلاء پالایشگاه های نفت گرفته می شود) در واحد های قیر سازی به دست می آید و درجه نفوذپذیری آن (تعیین مقدار سفتی قیر ) آن بین85 تا 100 باشد
کاربرد: عمده ترین کاربرد متداول این محصول در مناطق سردسیر می باشد

قیرهای محلول

قیرهای محلول از حل کردن قیرهای خالص در حلالها یا روغن های نفتی بدست می آید. که معمولا” درصد حلال از 10 تا 50 درصد وزنی محلول می باشد که هر چقدر این میزان بیشتر باشد محلول روان تر است و به منظور چسبندگی قیر به مصالح مرطوب استفاده می شود.
بر حسب سرعت گیرش و نوع حلال به سه دسته تقسیم می شود :
قیرهای محلول زود گیر (SC-70 , SC-250 , SC-800 , SC-3000) : از حل نمودن قیر خالص در نفتا بدست می آید.
قیرهای محلول کندگیر ( MC-30 , MC-70 ,MC-250, MC-800,MC-3000) : از حل نمودن قیر خالص در نفت سفید بدست می آید.
قیرهای محلول دیرگیر ( RC-30 ,RC-70 , RC-250 ,RC-800) : از حل نمودن قیر خالص در گازوئیل یا نفت سیاه بدست می آید.

قیرهای امولسیونی

یک مخلوط دوفازی از قیر و آب می باشد که برای ایجاد یک پایداری نسبی از موادی به نام امولسیفایر استفاده می شود.
انواع قیر امولسیونی از نظر بار الکتریکی :
امولسیونهای قیری از نظر بار الکتریکی به سه دسته تقسم می شوند که شامل کاتیونیک و آنیو نیک و خنثی می باشند که نوع اول یعنی کاتیونیک دارای بار مثبت هستند و PH آنها بین 2 تا 5 و اکثرا” بین 2 تا 3 می باشند از معروفترین امولسیون سازهای کاتیونیک نمکهای آمونیوم یا آمین ها را می توان نام برد.
محلولهای امولسیون ساز کاتیونی از انحلال آمینها، دی آمینها و آمینو آلکسی ها در اسید کلیریدریک یا اسید استیک تهیه می شود. این عمل با کنترل دقیق PH انجام شده و تولید نمکهای آمینی می کند.
وقتی که نمکهای آمینی تشکیل شد بار مثبت خود بخود در سطح قطره قیر آرایش می یابد. کلر با بار منفی توسط بار مثبت ذرات جذب شده و با آب موجود در سیستم، یک لایه دو تایی الکتریکی (Double Electrical Layer )بوجود می آورد.
PNH2 + HCI – RNH3⁺ +CI⁻
نمک آمینی اسید کلریدریک + آمین
ضخامت این لایه تأثیر زیادی روی پایداری و گرانروی امولسیونها دارد. این مواد در آب به یک یون مثبت بزرگ و یون کوچک منفی یونیزه می شوند که یون مثبت سطح فعال کاتیونی را بوجود می آورد.
انواع قیر امولسیونی از نظر بار الکتریکی :
امولسیونهای قیری از نظر سرعت شکسته شدن و بار الکتریکی ذرات معلق به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

 • امولسیونهای قیری تند شکن (ناپایدار): امولسیونهای قیری ناپایدار روی سطح مصالح بسیار سریع شکسته می شوند و یک لایه بسیار نازک قیر را بر جای می گذارند. مصرف عمده آنها در آب بندی با مصالح سنگی، آب بندی با ماسه، آسفالتهای سطحی و ماکادام نفوذی می باشند.
 • امولسینهای قیری کند شکن(نیمه پایدار): امولسیونهای قیری کند شکن بلافاصله پس از تماس با سنگدانه ها شکسته نمی شوند و مخلوط آسفالتی تا چندید دقیقه کارایی خود را حفظ می کند که غالبا” در کارخانه های سیار تهیه می شوند.
 • امولسینهای قیری دیر شکن (پایدار): امولسینهای قیری دیر شکن وقتی رقیق می شوند می توانند برای اندود سطحی و آب بندی سطوح روسازی بدون سنگدانه و فرونشاندن گرد و غبار استفاده می شوند.

قیرهای اصلاح شده

از آنجاییکه قیر به تنهایی هیچگاه از خواص فیزیکی مکانیکی کاملا” رضایت بخشی برخوردار نبوده است از این رو محققان همواره در تلاش هستند خواص قیر را اصلاح نمایند. اصلاح قیر باعث بالا رفتن کیفیت آن و افزایش عمر سرویس دهی پوشش شده و در نتیجه هزینه های نگهداری و سرعت پوشش به نحو چشمگیری کاسته خواهد شد.
عمده ضعفهای قیرهای در موارد زیر می باشد: حساسیت بالای حرارتی، کمی خاصیت الاستیسیته، محدود بودن دامنه سرویس دهی از نظر دما، خواص مقاومت تنشی و بسیاری خواص دیگر است. افزدنیهای مختلفی برای بهبود خواص قیر بکار رفته است.

www.jeyoil.com